Teksti suurus

Reavahed

Kontrastsus

Seaded

KÜSK tuleb vastu neile, kellel ei ole võimalik vajalikke dokumente digiallkirjastada

10.11.2017
Uuematel ID-kaartidel ilmnenud turvariskide tõttu suleti 4. novembril nende kaartide sertifikaadid. See tähendab, et ID-kaarte, mis on välja antud peale 2014. aasta 16. oktoobrit, ei saa enam kasutada allkirjade andmiseks või identimiseks, ehk kõigeks, mis nõuab PIN1 või PIN2 kasutamist. Pikem info selle kohta siin.
 
Olukord võib puudutada ka osasid KÜSKi taotlejaid ja muul moel lepingulistes suhetes olijad, kellelt allkirjastatud dokumente küsime. Targa rahastajana peame oluliseks kohaneda uue olukorraga ja teha nõudmistes vastavaid muudatusi. Oleme mõistvad ja vastutulelikud ning muudame aasta lõpuni nende inimeste jaoks dokumentide saatmise ja allkirjastamise nõudeid.
 
Endistviisi võivad jätkata need, 1) kelle Id-kaart on vanem kui 16. oktoober 2014 VÕI 2) kes on juba sertifikaadid uuendanud ja veendunud, et saavad neid digiallkirja andmiseks kasutada VÕI 3) kes kasutavad digiallkirjastamiseks Mobiil-ID-d. Sel juhul kehtivad nende jaoks senised dokumentide saatmise ja allkirjastamise nõuded, mis on täpsemalt kirjas KÜSKiga sõlmitud lepingus või toetusmeetme tingimustes.
 
Keda sertifikaatide peatamise probleem ikka veel puudutab ja kes ei saa KÜSKile saadetavaid dokumente digitaalselt allkirjastada, peaks tegutsema nii:
1)Saatma allkirjastamata fail(id) lepingus või tingimustes ette nähtud KÜSKi aadressile (üldjuhul kysk@kysk.ee).
2)Seejärel vaatame need omalt poolt üle ja kui nendega on kõik korras, siis
3)palume need dokumendid ühel või teisel moel allkirjastada ja uuesti meile saata. Kui selleks hetkeks ei ole endiselt digiallkirjastamise võimalust tekkinud, siis sobib ka tavalise allkirja kirjutamine dokumentide alla ja selle sisse skännimine.

Esimese asjana soovitame aga võimaluse korral ikkagi sertifikaate uuendada, mida saab teha siit leitava juhise järgi.
 
Uuest aastast kehtivad dokumentide saatmise ja allkirjastamise nõuded kõigile vana korra järgi, ehk vastavalt lepingu või toetusmeetme tingimuste järgi. Eeldame, et kõik meie taotlejad ja muul moel lepingulistes suhetes olijad, kellega allkirjastatud dokumente vahetame, on selleks ajaks saanud oma ID-kaardi sertifikaadid uuendada.