Teksti suurus

Reavahed

Kontrastsus

Seaded

Kogemuspäev 2018 

Lühiülevaade KÜSKi kogemuspäevast "Jalad alla!" 8. novembril Tallinnas

Kuuendat korda toimunud KÜSKi kogemuspäev leidis tänavu aset 8. novembril Tallinna Lillepaviljonis. Seekordseks mütsteemaks vabaühenduste rahastamine ja see, kuidas vabaühendused saaksid olla elujõulised ja mõjukad. Sellest ka kogemuspäeva pealkiri - “Jalad alla!”. Päeva aitas juhtida Märt Treier.

“Kümnendat tegutsemisaastat tähistav KÜSK on saanud selle ajaga ise jalad alla ning aidanud seda teha ka sadadel ühingutel üle Eesti,” avas 120 kaasamõtleja osavõtul toimunud inspiratsioonipäeva KÜSKi juhataja Agu Laius ning kutsus üles õppima kogemuspäeval üles astunud ühingutelt. 

Dmitri Burnašev, kes on üks Eesti olulisema strateegia “Eesti 2035” koostamise eestvedaja Riigikantselei strateegiabüroost pani kuulatajatele südamele, et see, milline Eesti tulevikus olema saab, on meie enda kokkuleppe küsimus, kutsudes nii strateegia koostamisse alates järgmisest aastast panustama. “Eesti 2035” strateegiast saab see kõige olulisem, mis toob välja suurimad väljakutsed. 

Järgnenud inspiratsioonikõnede esimeses osas astusid üles Kristi Peegel Eesti Laste ja Noorte Diabeedi Ühingust ning Riina Kuusik-Rajasaar MTÜ-st Mondo. Üks peamisi mõtteid, mis neilt kahelt säravalt esinejalt kõrva jäi, oli see, et üksi saab küll kiiresti, kuid vaid koos saab kaugele. Samuti kutsus Kristi üles ametnikke harima, mitte neile vastu töötama.

Üleskutseid jagus ka pärast virgutuspausi, kui lavale astusid järgmised kõnelejad. Nii kutsus Jannus Jaska Vaikuseminutitest üles küsima viis korda “miks” enne, kui oma tegemistega pihta hakkad. Kui jõuad kolmanda või neljanda “miksini”, oled valmis ideega alustama. Tanel Talve Voose külaseltsist rõhutas aga, et kõige olulisem on inimene ja Margo Orupõld Pärnu Naiste Tugikeskusest pani südamele, et osataks nautida aega, kui oled tõusvas joones tegutsemas. 

Päeva ainsa duetiga hakkama saanud kaks Kadrit - Kadri Sikk Eesti Vegan Seltsist ja Kadri Taperson MTÜ-st Loomus - mõtisklesid, kas toetusotsuseid peaks tegema usu, teaduspõhisuse või avalikes huvides tegutsemise põhjal ning leidsid, et küllap ühingud, kes on ühiskonnas vajalikud, leiavad endale ka toetajaid. 

Teise ploki lõpetas videosilla abil kogemuspäeval osalenud Jaan Aps Sotsiaalsete Ettevõtete Võrgustikust. Jaan tõi välja, et vabaühenduses tegutsemine on parim võimalus mõtestada enda jaoks, miks sa igal hommikul ärkad - kuskil mujal pole nii vähe formaalset võimu ja samas nii palju vabadust ja loovust.

Kogemuspäeva kolmandas osas esinenud üks Teeme Ära üks eestvedajatest Eva Truuverk jagas osalejatele lihtsa kolmepunktilise struktuuri, kuidas kasvada mõjukaks algatuseks - esmalt on vaja ideed, millest saab eesmärk, seejärel leia inimesed ja hakka tegutsema. Nii lihtne ongi saada järgmiseks Eesti Teeme Äraks! 

Inspiratsioonikõnedele järgnenud vestlusringis “Õngedest, võrkudest, kaladest ja kalameestest” ei räägitud küll kalandusest, küll aga sellest, kellele ja mil moel peaksid riigi toetused üldse olema ette nähtud ja sellest, kus on seni toest puudu jäänud. “Arengust ei peaks saama põhitegevus!” kõlas lavalt ja saal toetas seda aplausiga. Nii leidis näiteks Toivo Tänavsuu Vähiravifondist “Kingitud Elu”, et esmalt peaks vaatama inimeste poole, keda teema puudutab. Sotsiaalse innovatsiooni edendaja Rasmus Pedanik aga tõi välja, et avalikust rahast võiks üldse toetada vaid kaks korda - ettevalmistustöödeks ja arenguks. Aruteluringis osalenud KÜSKi nõukogu esimees ja Arvamusfestivali eestvedaja Maiu Lauring ja Martin Noorkõiv Domus Dorpatensisest leidsid lisaks, et avalikust rahast peaks toetama seda, mis on riigi ülesanne, aga mida vabakond suudab paremini teha ning andma hoogu ideedele, mida soovib ellu viia kriitiline mass ühiskonnast. 

Kogemuspäeva lõpetas näitleja ja kodanikuaktivist ning Eesti esimese üldluulepeo korraldaja Üllar Saaremäe, kes jagas nippe ja näpunäiteid, kuidas oma jalad alla saanud hea idee mõju mõõta ning miks see üldse tema meelest oluline on. 

Kes kogemuspäevale ei jõudnud, saab vaadata tagantjärele Dmitri Burnaševi ettekannet "Eesti 2035" koostamisestJaan Apsi inspiratsioonikõnet videona ja näitust KÜSKi kümnest tegutsemisaastast. 

Kogemuspäeva fotojäädvustused on üles laetud KÜSKi Facebooki lehele


Aitäh kõigile, kes aitasid kogemuspäeva korraldada ning kohapeal kaasa mõtlesid. Kohtume taas!
Lisainfo:

     Mari-Liis Dolenko
     Toetuste juht
         
     655 6423; 521 2422
     Mariliis.Dolenko[ät]kysk.ee